تبلیغات
مطالب اینترنتی - گران ترین مواد جهان ؛ از زعفران و طلا تا هروئین و کوکایین!
 
مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 مفیدستان:

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که گران ترین ماده‌ی جهان چیست؟ تنها ماده‌ای که شاید به ذهن خیلی‌ها برسد، طلا است. در سراسر دنیا مواد گران قیمتی وجود دارد که بسیار کمیاب بوده و برای به‌دست آوردن آنها زمان زیادی نیاز است؛ همین موضوع آنها را به گران ترین مواد جهان مبدل ساخته است.

گران ترین مواد جهان که قیمت سرسام‌ آوری دارند


توجه: قیمت این مواد به ازای هر گرم است

زعفران؛ ۱۱ دلار

زعفران

امروزه بسیاری از شرکت‌های دارویی از زعفران به عنوان ماده ضد افسردگی استفاد می‌کنند. زعفران به عنوان طعم و رنگ دهنده مواد غذایی و همچنین برای رنگ پارچه‌ها استفاده می‌شود، همچنین در طب سنتی به عنوان مسکن کاربرد زیادی دارد؛ ادویه‌ای که از هرلحاظ بی‌نظیر است.

مزه خاص و منافع درمانی فوق‌العاده‌ی موجود دراین ادویه آن را از سایر ادویه‌ها متمایز کرده است. تولید آن انرژی و زمان بسیاری می‌برد، اما رایحه خوش بی‌مانند و خواص درمانی زعفران را در هیچ ادویه دیگری پیدا نخواهید کرد.

طلا؛ ۵۶ دلار (۲۴ عیار)

گران ترین مواد جهان

یکی از گران ترین مواد جهان طلا است که تقریبا همه‌ آن را می‌شناسند. طلا جزو کم واکنش‌ترین عناصر جامد در شرایط استاندارد است، به همین دلیل می‌توان آن را به صورت خالص در طبیعت به صورت تکه‌ای یا دانه‌ای میان سنگ‌ها یافت. ارزشمندی طلا را می‌توان بیشتر به دلیل کمیاب بودن آن، کاربردپذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در برابر زنگ زدگی و واکنش ناپذیری با دیگر عناصر عنوان کرد.

طلا علاوه بر گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری و استفاده از جواهرات، در دندانپزشکی، تولید شیشه‌های رنگارنگ و صنایع الکترونیک و سیم‌کشی‌های الکتریکی نیز استفاده می‌شود. فلز طلا در عین گرانقیمت بودن، به‌شدت در بین خانم‌ها محبوب است.

رودیم (Rhodium)؛ ۵۸ دلار

رودیوم

رودیم فلزی کمیاب به رنگ نقره ای-سفید است که درخشندگی بالایی دارد و در برابر فرسایش نیز بسیار مقاوم است. تولیدکننده‌های اصلی رودیم آفریقای جنوبی و روسیه هستند که البته به‌دلیل عدم ثبات سیاسی روسیه صادرات این کشور چندان قابل توجه نیست. این فلز به خاطر ویژگی‌های منحصر به فردش، استفاده‌های خاصی در صنایع دارد و برای مثال در ساخت موتور جت به کار می‌رود.

پلاتین؛ ۶۰ دلار

پلاتین

یکی دیگر از گران ترین مواد جهان پلاتین است. این فلز بسیار کم‌یاب بوده و تنها در نواحی خاصی از سیاره زمین یافت می‌شود. پلاتین، فلزی محکم و متراکم بوده که شرایط را برای استفاده متنوع از آن فراهم می‌‌سازد. علاوه بر جواهرسازی، برای ساخت مبدل‌های کاتالیزوری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین در زمینه پزشکی، به‌علت مقاومتش در برابر اکسیداسیون، کاربرد دارد.

پلاتین به عنوان یک ماده مناسب در ضربان‌سازی، نه تنها جواهرات زیبایی را به‌وجود می‌آورد، بلکه به نجات جان افراد نیز کمک می‌کند. این فلز کمیاب و قیمتی، نقره‌ای رنگ است و مثل طلا در مقابل اسیدها، بازها و مواد دیگر مقاومت بسیار بالایی دارد.

مت آمفتامین؛ ۱۰۰ دلار

مت آمفتامین

امروزه مت آمفتامین (شیشه) بعد از الکل و ماری جوانا بالاترین نرخ استفاده در آمریکا و شاید در سراسر دنیا را به‌خود اختصاص داده است. اگر سریال Breaking Bad را دیده باشید، قطعا بر گران بودن آن اطمینان دارید و موافق هستید که باید جزو مواد گران قیمت دنیا قرار بگیرد. این ماده روان‌گردان، محرک اعصاب است و تاثیر مستقیمی بر مکانیسم‌های شادی و هیجان مغز دارد.

شاخ کرگدن؛ ۱۱۰ دلار

شاخ کرگدن

با وجودی که شکار کرگدن و فیل در آفریقا کاری غیرقانونی محسوب می‌شود به‌خاطر شاخ‌‌ها و پوست این حیوان از قیمت بسیار بالایی برخورداربوده و یکی از گران ترین مواد جهان به حساب می‌آید. شاخ این حیوانات برای استفاده در داروهای سنتی به آسیا قاچاق می‌شود. بسیاری از آسیایی‌ها بر این باورند که شاخ کرگدن‌ها دارای ویتامین بالایی است و برای درمان آفات مختلف و سنگ کلیه مفید است. شاخ کرگدن به‌علتخواص درمانی فراوان دارد، همچنین برای ساخت دسته‌های چاقوی گران‌ قیمت از آن استفاده می‌شود و همین خاصیت‌‌ها موجب شده تا کرگدن‌ها همواره در معرض خطر باشند.

هروئین؛ ۱۳۰ دلار

هروئین

هروئین یا دی استیل مرفین، یکی از مشتقات نیمه مصنوعی مرفین است. هروئین خالص پودری بسیار نرم و سفید رنگ است، اما هروئینی که معمولا توسط فروشندگان این ماده عرضه می‌شود ناخالصی بسیار زیادی دارد، از مخلوط کردن با مواد مختلف به دست می‌آید و رنگ آن کرم مایل به قهوه‌ای است. خرید و فروش این ماده گران قیمت در تمام کشورهای دنیا غیرقانونی است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که نام هروئین از واژه “hero” به معنی قهرمان گرفته شده است؛ احتمالا هرکسی از آن استفاده می‌کند، احساس قهرمان بودن را پیدا می‌کند!

کوکائین؛ ۲۳۶ دلار

کوکائین

کوکائین از گیاه کوکا به دست می‌آید. این گیاه در کشورهای آمریکای لاتین کشت می‌شود. کوکائین یک بی‌حس کننده‌ی موضعی و ضددرد است که بیشتر در چشم پزشکی و برای بی‌حس کردن قرنیه استفاده می‌شود اما یکی از استفاده‌های اصلی کوکائین به عنوان ماده مخدر است که معتادان آن را از طریق بینی یا تزریق مصرف می‌کنند. این روزها کراک را از کوکائین هم به‌دست می‌آورند که کریستال‌های ارزان‌قیمت و ناخالص کوکائین است. وابستگی روانی به کوکائین ممکن است حتی پس از یک بار مصرف به وجود آید. کوکائین وابستگی جسمی هم ایجاد می‌کند.

ال اس دی (L.S.D)؛ ۳ هزار دلار

ال اس دی (L.S.D)

ال اس دی، جزو مواد توهم زا دسته‌بندی می‌شود و ماده‌‌ای نیمه مصنوعی است. در حقیقت یکی از گران ترین مواد جهان است از نوعی قارچ به نام ارگوت (Ergot) گرفته می‌‌شود و تحت عملیات شیمیایی خاص، به صورت ال اس دی در می‌آید البته این ماده به عنوان مواد مخدر به نام اسید معروف است و معمولا به صورت مایع عرضه می‌شوند.

پلوتونیوم؛ ۴ هزار دلار

پلوتونیوم

پلوتونیوم در سال ۱۹۴۰ از طریق بمباران دوترونی اورانیوم در سیکلوترون (شتاب دهنده ذرات مدور) کشف شد. اما این کشف تا مدت‌ها سری باقی ماند. این عنصر با توجه به کشف سیاره پلوتو که درست بعد از نپتون کشف شد، پلوتونیوم نام گرفت.‌ این فلز ظاهری نقره‌ای دارد و هنگامی که اکسید می‌شود، رنگ زرد تیره‌ای به خودش می‌گیرد. پلوتونیوم یکی از مواد مهم شکافت هسته ای در سلاحهای هسته ای پیشرفته می‌باشد.

پینیت (Painite)؛ ۹ هزار دلار

پینیت (Painite)

پاینتی یا پینیت، شکلی مانند سنگ‌های آرین دارد که احتمالا از استخراج زمین به‌دست می‌آید. کمیاب بودن این سنگ موجب شده که زیاد شناخته شده نباشد. ماده معدنی موجود در آن باعث به‌وجود آمدن یک رنگ نارنجی مایل به قرمز در این سنگ شده است و چیزی حدود ۶۵ سال از کشف آن می‌گذرد همچنین فقط چند صد عدد از این سنگ در دنیا وجود دارد.

تافیت؛ ۲۰ هزار دلار

تافیت

سنگ تافیت که به صورت بی‌رنگ و بنفش کم‌رنگ یافت می‌شود، در سال ۱۹۴۵ کشف شد. نام این سنگ به افتخار کاشف آن یعنی «ریچارد تافی» انتخاب شده است. اولین سنگ تافیت به روش‌های مرسوم مانند کند و کاو در معدن یافت نشد. در حال حاضر، تعداد اندکی از این سنگ در اختیار مردم است و عمدتا از کشورهای سریلانکا و تانزانیا به دست می‌آید. تافیت فقط در صنعت جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ با این حال، این سنگ در بازار بسیار کمیاب است.

این سنگ که از گران ترین مواد جهان است در رنگهای بنفش، صورتی و سفید یافت می‌شود. تافیت از الماس خیلی کمیاب‌تر است و باوجود خاص بودن، جواهر آن طرفداران بسیاری ندارد و همین موضوع موجب شده که قیمت آن از الماس کمتر باشد.

تریتیوم؛ ۳۰ هزار دلار

تریتیوم

تریتیوم یکی از موادی است که بعد از انفجار یک بمب اتمی معمولی، در کنار دوتریوم باعث فعل و انفعالات هسته‌ای بسیار گرمازا می‌شود تا پیوندهای هسته‌ای مورد نیاز برای شکافته شدن هسته‌های اورانیوم امکان‌پذیر باشد. تریتیوم گازی است که برای روشنایی استفاده می‌‌شود و هزینه ساخت نیم کیلو از این گاز ۱۵ میلیون دلار است. تریتیوم ایزوتوپی از هیدروژن با عدد جرمی ۳ است که خاصیت رادیواکتیوی دارد و بیشتر برای ساخت موادی که از خودشان نور تولید می‌کنند، استفاده می‌شود.

الماس؛ ۵۵ هزار دلار

الماس

الماس‌هایى که به‌دلیل زیبایى، کمیاب بودن و مدت زمان تشکیلشان، ارزش فوق‌العاده‌اى داشتند، امروزه در آزمایشگاه و در مدت زمانى حدود یک ساعت به‌وجود مى‌آیند. بیشتر از ۸۰ درصد از الماس‌هاى معدنى طبیعى به مصارف صنعتى از قبیل ابزارهاى برش یا مواد ساینده براى تراشکارى و پرداخت دیگر سنگهاى قیمتى، فلزات، گرانیت و شیشه مى‌رسند. الماس در حالت پایدار مکعبی است اما در حالت نیمه پایدار ساختار منشوری دارد. از گران‌ ترین سنگهای شناخته شده در جهان است که از آن به عنوان بهترین دوست برای خانم‌ها هم یاد می‌شود.

کالیفرنیوم ۲۵۲؛ ۲۷ میلیون دلار

کالیفرنیوم

کالیفرنیم ۲۵۲ در راکتورهای هسته‌‌ای تولید می‌شود که مصرف فراوانی پیدا کرده است، هچنین به عنوان یک ساتع کننده نوترون؛ نوترون را برای شروع کار راکتور فراهم می‌کند. کالیفرنیم ۲۵۲ به عنوان یک معالجه برای درمان سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود. همچنین در آنالیز گوگرد داخلی نفت و نوترون سنج رطوبت برای اندازه‌گیری مقدار رطوبت خاک استفاده می‌شود. گران ترین عنصر شیمیایی جهان که از زمان ۱۹۵۰ تا به حال تنها یک بار ترکیب شده است.

پاد ماده؛ ۶۲٫۵ میلیون دلار

پاد ماده

این ماده‌ که با ذرات معمولی فرق می‌کند، هسته‌ی منفی با بار ذرات مثبت دارد و دقیقا برعکس ماده است. این ذره هنگامی تولید می‌شود که برخورد میان ذرات با انرژی بالا صورت بگیرد و بخشی از انرژی جنبشی به ماده تبدیل شود که البته این اتفاق در شرایط آزمایشگاهی مناسب و خاصی اتفاق می‌افتد. این ماده به طور طبیعی در زمین یافت نمی‌شود، مگر خیلی کم و با عمر بسیار کوتاهی که از نتیجه نابودی هسته‌ای و پرتوهای کیهانی حاصل می‌شود.

ضد ماده از قیمتی‌ترین مواد روی کره زمین است که ساخت هر یک هزارم گرم پوزیترون ۲۵ میلیون دلار هزینه خواهد داشت. دانشمندان بر این عقیده‌اند که در آینده از آن می‌توان برای سوخت فضاپیماها استفاده کرد اما مشکل اینجاست که برای ساخت یک گرم از آن تمام بشریت باید بدون استراحت به مدت یکسال کار و تلاش کنند.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب گران ترین مواد جهان ؛ از زعفران و طلا تا هروئین و کوکایین! در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :گران ترین مواد جهان ؛ از زعفران و طلا تا هروئین و کوکایین!
http://mofidestan.ir/%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86-%d8%9b-%d8%a7%d8%b2-%d8%b2%d8%b9%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%b7%d9%84%d8%a7-%d8%aa%d8%a7/
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 5 بهمن 1396 05:10 ق.ظ
Now that you know about video editing and the what exactly you need you are to start out your journey
of amateur filmmaker to professional director. These guides let you practice when you are prepared and also have
the time for you to do so. Instead of enjoying karaoke parties,
you are able to always go ahead and take music that will create your own personal song, by plugging it to your TV sets.
یکشنبه 24 دی 1396 07:08 ب.ظ
Now that you be familiar with video editing along with the what you require you are to begin with your journey of amateur
filmmaker to professional director. It took about three months to understand the text and the raucous, discordant
(to my ears) "melody. You need a special connector typically known as a Fire wire or best known as a possible IEEE 1394 high band connector.
شنبه 23 دی 1396 08:32 ق.ظ
Many of these shows are based in bigger cities
like New York or Los Angeles, which means you be able to travel
for free when you get in to the finals. " It was President Theodore Roosevelt who had given it the White House in 1901. Painting is an authentic gift for the durability and utility.
جمعه 22 دی 1396 08:57 ق.ظ
You can even replace your selected MP3 music with your in order that if you
are in regards to the gym, it is possible to still understand interesting points
in the book or listen on the docs from perform which you have to examine.
Contestants worldwide will record songs on their own, or form teams into virtual bands of two to four musicians,
and compete for $5600 in prizes. This can be very advantageous to you personally just like you're fast
learner, with just a trial, you could learn all
you could wished to effortlessly and free.
پنجشنبه 21 دی 1396 10:10 ق.ظ
As a result of their hard work, Positive View's events have received coverage from several global television networks and also have already been streamed
for online viewing. It took about 3 months to find out the text as well
as the raucous, discordant (to my ears) "melody. This can be very advantageous for you if you're a fast learner, with just a shot, you might learn all that you wanted to effortlessly and free.
پنجشنبه 21 دی 1396 05:53 ق.ظ
The camera can make the brightest of scenes appear to be it absolutely was taken during an eclipse.
A model with 3 CCD carries a sensor that picks up all the different colors (Red,
Green, and Blue) causing superior color reproduction. The
first lesson you ought to learn with your online course is how to read
chord charts.
دوشنبه 18 دی 1396 03:16 ب.ظ
It's really a cool and useful piece of info.
I'm glad that you simply shared this helpful info with us.
Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
شنبه 9 دی 1396 10:36 ب.ظ
The camera can make the brightest of scenes seem like it turned out taken during an eclipse.
It took about a few months to learn the text along with the
raucous, discordant (to my ears) "melody. Instead of enjoying karaoke parties, you'll be able to always make music and make your individual song, by plugging it into the TV sets.
پنجشنبه 7 دی 1396 05:42 ب.ظ
Ignatius Piazza, the Millionaire Patriot, wants you to see one
of the most awe inspiring reality show series ever,
called Front Sight Challenge. While online machines offer the players
the opportunity decide how much they elect to wager,
these online video poker machine provide that same a sense strategizing and negotiations with oneself so often yearned
for by players who miss the land-based casinos. These art
reproductions of paintings printed on canvas sheets or
paper after which framed and hung on walls.
جمعه 1 دی 1396 09:20 ب.ظ
The art of ghazal singing has was able to entice millions round the globe.
Contestants worldwide will record songs by themselves, or get together into
virtual bands of two to four musicians, and compete for $5600
in prizes. Instead of enjoying karaoke parties, you'll be
able to always go ahead and take music and build your personal song, by plugging it to your TV sets.
پنجشنبه 30 آذر 1396 07:23 ب.ظ
The art of ghazal singing has were able to entice millions across the
globe. " It was President Theodore Roosevelt who had given it the White House in 1901. You need a special connector typically referred to as a Fire wire or commonly known as just as one IEEE 1394 high band connector.
دوشنبه 27 آذر 1396 10:33 ب.ظ
Now that you know about video editing and the
things you need you are prepared to start your journey of amateur filmmaker
to professional director. A model with 3 CCD features
a sensor that picks up every one of the different colors (Red, Green, and Blue) leading to superior color
reproduction. Painting is surely an authentic gift due
to its endurance and utility.
شنبه 18 آذر 1396 09:46 ب.ظ
Many of these shows are operating out of bigger cities like New York or Los Angeles, and that means you get to travel free of charge driving
under the influence into the finals. It took about three months to find out the words along with the raucous,
discordant (to my ears) "melody. Painting is surely an authentic gift due to the durability and utility.
شنبه 18 آذر 1396 02:08 ب.ظ
The great thing about it DVD is you can perform dance exercises
anytime, without a partner. There we were holding, anticipating their forthcoming experience and joyously reliving the very last
one -- Peter, Susan, Edmund, and Lucy, inside the guises of actors William
Moseley (now a dashing 20-year-old), Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman), Skandar Keynes (with vocal octaves much deeper at age 15), and Georgie Henley (approaching teenhood, a fantastic six
inches taller than we last saw her). With the variety of el cheapo acoustic guitars being created nowadays you
will probably need somebody you trust that may help you choose
a guitar.
یکشنبه 12 آذر 1396 04:10 ب.ظ
You can even replace your chosen MP3 music with
one of these in order that even if you're about the gym, you possibly can still understand interesting points in the book or listen towards docs
from perform that you simply must examine. You don't have to spend money on the largest
or heaviest tripod web hosting use. This can be very advantageous to you
because if you're a fast learner, with just an endeavor, you could possibly learn all you wanted
to quickly and free.
پنجشنبه 2 آذر 1396 05:55 ب.ظ
As a result of their hard work, Positive View's events have received coverage
from several global television networks and still have recently been streamed for online viewing.
You don't have to spend money on the most important or
heaviest tripod form of hosting use. This can be very advantageous to you just like you're
a fast learner, with just an endeavor, you might learn all that you wished to
effortlessly and free.
پنجشنبه 2 آذر 1396 07:54 ق.ظ
The camera could make the brightest of scenes look like it was taken during an eclipse.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the White House in 1901. Painting is an authentic gift for the durability and utility.
چهارشنبه 1 آذر 1396 12:53 ق.ظ
Freelancing may result in a giant “plus” relating to your income.

As a substіtutе of having to settle for the specifiϲ
salary that is provided by the one legislation firm
that y᧐u just work, youve qujite a lot of leeway in settіng your personmal pay
rates. This issue may end up in signifidantly more money for
you.
یکشنبه 28 آبان 1396 01:31 ب.ظ
The art of ghazal singing has been able to entice millions around the globe.
Contestants worldwide will record songs automatically, or team up into virtual bands of 2-4 musicians, and compete for $5600
in prizes. The first lesson you ought to learn with
your online course is how to read chord charts.
جمعه 26 آبان 1396 01:41 ب.ظ
Many of these shows are based in bigger cities like New York or
Los Angeles, so you arrive at travel for free if you get in the finals.

It took about a few months to master the language as well as the raucous, discordant (to
my ears) "melody. Painting is an authentic gift due to its longevity and utility.
جمعه 26 آبان 1396 07:10 ق.ظ
Hallo, Ich finde den Aufbau der Seite super.
Macht weiter so.
پنجشنبه 25 آبان 1396 09:14 ق.ظ
If you're heading for another city in order to find that you
have a good show because city, you are unable to look at different companies for your box office, stand it a line and buy the tickets.

Warrior bands moved south and east towards rich pickings with the peoples whom that they had traded with.
The plastic's name is usually abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, and it's also fewer than half the extra weight of
glass, which supplanted quartz inside the early twentieth century.
شنبه 13 آبان 1396 08:14 ب.ظ
Talvez uma breve tristeza em seu rosto, mas é minima.
شنبه 13 آبان 1396 08:30 ق.ظ
Coleção contendo os potes com as cápsulas do QuitoPlan.
چهارشنبه 19 مهر 1396 12:00 ق.ظ
An interesting discussion is worth comment. There's no doubt that that you ought to write more on this subject matter, it may not be a taboo subject but generally people do not talk about these topics.

To the next! Kind regards!!
دوشنبه 17 مهر 1396 01:32 ق.ظ
Nice post. I learn something totally new and challenging on websites
I stumbleupon every day. It will always be useful to
read through articles from other authors and practice
something from their websites.
یکشنبه 16 مهر 1396 02:06 ق.ظ
Hi, of course this article is in fact good and I have learned lot of things from it concerning blogging.

thanks.
چهارشنبه 12 مهر 1396 04:19 ب.ظ
What about: "Birds passed below the clouds like the foam on white windy waves. Soaring like specks of dust in a hurrican, dazzling the crowds below with their rolling dance."

how is that?
سه شنبه 11 مهر 1396 01:12 ق.ظ
Businesses are erasing the boundaries between nations and as a fruit, communication act the essential role in expanding your reach as entrepreneur.
Communication, in this matter, is the knack to translate between any cant yoke there is and the transfer services boom has made it disinterested easier.
You valid have to persuade unwavering the retinue you trust your rendition offers fair serving, which
can be verified close checking the reviews of the fastidious one.
دوشنبه 10 مهر 1396 05:44 ب.ظ
Businesses are erasing the boundaries between nations and as a outcome, communication play the requisite portion in expanding your reach as entrepreneur.

Communication, in this fact, is the ability to convert between any
intercourse pair there is and the transfer services
explode has made it calm easier. You valid from to coerce sure-fire the retinue you empower your rendition offers adequate serving, which
can be verified by checking the reviews of the special one.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :