تبلیغات
مطالب اینترنتی - گران ترین مواد جهان ؛ از زعفران و طلا تا هروئین و کوکایین!
 
مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 مفیدستان:

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که گران ترین ماده‌ی جهان چیست؟ تنها ماده‌ای که شاید به ذهن خیلی‌ها برسد، طلا است. در سراسر دنیا مواد گران قیمتی وجود دارد که بسیار کمیاب بوده و برای به‌دست آوردن آنها زمان زیادی نیاز است؛ همین موضوع آنها را به گران ترین مواد جهان مبدل ساخته است.

گران ترین مواد جهان که قیمت سرسام‌ آوری دارند


توجه: قیمت این مواد به ازای هر گرم است

زعفران؛ ۱۱ دلار

زعفران

امروزه بسیاری از شرکت‌های دارویی از زعفران به عنوان ماده ضد افسردگی استفاد می‌کنند. زعفران به عنوان طعم و رنگ دهنده مواد غذایی و همچنین برای رنگ پارچه‌ها استفاده می‌شود، همچنین در طب سنتی به عنوان مسکن کاربرد زیادی دارد؛ ادویه‌ای که از هرلحاظ بی‌نظیر است.

مزه خاص و منافع درمانی فوق‌العاده‌ی موجود دراین ادویه آن را از سایر ادویه‌ها متمایز کرده است. تولید آن انرژی و زمان بسیاری می‌برد، اما رایحه خوش بی‌مانند و خواص درمانی زعفران را در هیچ ادویه دیگری پیدا نخواهید کرد.

طلا؛ ۵۶ دلار (۲۴ عیار)

گران ترین مواد جهان

یکی از گران ترین مواد جهان طلا است که تقریبا همه‌ آن را می‌شناسند. طلا جزو کم واکنش‌ترین عناصر جامد در شرایط استاندارد است، به همین دلیل می‌توان آن را به صورت خالص در طبیعت به صورت تکه‌ای یا دانه‌ای میان سنگ‌ها یافت. ارزشمندی طلا را می‌توان بیشتر به دلیل کمیاب بودن آن، کاربردپذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در برابر زنگ زدگی و واکنش ناپذیری با دیگر عناصر عنوان کرد.

طلا علاوه بر گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری و استفاده از جواهرات، در دندانپزشکی، تولید شیشه‌های رنگارنگ و صنایع الکترونیک و سیم‌کشی‌های الکتریکی نیز استفاده می‌شود. فلز طلا در عین گرانقیمت بودن، به‌شدت در بین خانم‌ها محبوب است.

رودیم (Rhodium)؛ ۵۸ دلار

رودیوم

رودیم فلزی کمیاب به رنگ نقره ای-سفید است که درخشندگی بالایی دارد و در برابر فرسایش نیز بسیار مقاوم است. تولیدکننده‌های اصلی رودیم آفریقای جنوبی و روسیه هستند که البته به‌دلیل عدم ثبات سیاسی روسیه صادرات این کشور چندان قابل توجه نیست. این فلز به خاطر ویژگی‌های منحصر به فردش، استفاده‌های خاصی در صنایع دارد و برای مثال در ساخت موتور جت به کار می‌رود.

پلاتین؛ ۶۰ دلار

پلاتین

یکی دیگر از گران ترین مواد جهان پلاتین است. این فلز بسیار کم‌یاب بوده و تنها در نواحی خاصی از سیاره زمین یافت می‌شود. پلاتین، فلزی محکم و متراکم بوده که شرایط را برای استفاده متنوع از آن فراهم می‌‌سازد. علاوه بر جواهرسازی، برای ساخت مبدل‌های کاتالیزوری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین در زمینه پزشکی، به‌علت مقاومتش در برابر اکسیداسیون، کاربرد دارد.

پلاتین به عنوان یک ماده مناسب در ضربان‌سازی، نه تنها جواهرات زیبایی را به‌وجود می‌آورد، بلکه به نجات جان افراد نیز کمک می‌کند. این فلز کمیاب و قیمتی، نقره‌ای رنگ است و مثل طلا در مقابل اسیدها، بازها و مواد دیگر مقاومت بسیار بالایی دارد.

مت آمفتامین؛ ۱۰۰ دلار

مت آمفتامین

امروزه مت آمفتامین (شیشه) بعد از الکل و ماری جوانا بالاترین نرخ استفاده در آمریکا و شاید در سراسر دنیا را به‌خود اختصاص داده است. اگر سریال Breaking Bad را دیده باشید، قطعا بر گران بودن آن اطمینان دارید و موافق هستید که باید جزو مواد گران قیمت دنیا قرار بگیرد. این ماده روان‌گردان، محرک اعصاب است و تاثیر مستقیمی بر مکانیسم‌های شادی و هیجان مغز دارد.

شاخ کرگدن؛ ۱۱۰ دلار

شاخ کرگدن

با وجودی که شکار کرگدن و فیل در آفریقا کاری غیرقانونی محسوب می‌شود به‌خاطر شاخ‌‌ها و پوست این حیوان از قیمت بسیار بالایی برخورداربوده و یکی از گران ترین مواد جهان به حساب می‌آید. شاخ این حیوانات برای استفاده در داروهای سنتی به آسیا قاچاق می‌شود. بسیاری از آسیایی‌ها بر این باورند که شاخ کرگدن‌ها دارای ویتامین بالایی است و برای درمان آفات مختلف و سنگ کلیه مفید است. شاخ کرگدن به‌علتخواص درمانی فراوان دارد، همچنین برای ساخت دسته‌های چاقوی گران‌ قیمت از آن استفاده می‌شود و همین خاصیت‌‌ها موجب شده تا کرگدن‌ها همواره در معرض خطر باشند.

هروئین؛ ۱۳۰ دلار

هروئین

هروئین یا دی استیل مرفین، یکی از مشتقات نیمه مصنوعی مرفین است. هروئین خالص پودری بسیار نرم و سفید رنگ است، اما هروئینی که معمولا توسط فروشندگان این ماده عرضه می‌شود ناخالصی بسیار زیادی دارد، از مخلوط کردن با مواد مختلف به دست می‌آید و رنگ آن کرم مایل به قهوه‌ای است. خرید و فروش این ماده گران قیمت در تمام کشورهای دنیا غیرقانونی است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که نام هروئین از واژه “hero” به معنی قهرمان گرفته شده است؛ احتمالا هرکسی از آن استفاده می‌کند، احساس قهرمان بودن را پیدا می‌کند!

کوکائین؛ ۲۳۶ دلار

کوکائین

کوکائین از گیاه کوکا به دست می‌آید. این گیاه در کشورهای آمریکای لاتین کشت می‌شود. کوکائین یک بی‌حس کننده‌ی موضعی و ضددرد است که بیشتر در چشم پزشکی و برای بی‌حس کردن قرنیه استفاده می‌شود اما یکی از استفاده‌های اصلی کوکائین به عنوان ماده مخدر است که معتادان آن را از طریق بینی یا تزریق مصرف می‌کنند. این روزها کراک را از کوکائین هم به‌دست می‌آورند که کریستال‌های ارزان‌قیمت و ناخالص کوکائین است. وابستگی روانی به کوکائین ممکن است حتی پس از یک بار مصرف به وجود آید. کوکائین وابستگی جسمی هم ایجاد می‌کند.

ال اس دی (L.S.D)؛ ۳ هزار دلار

ال اس دی (L.S.D)

ال اس دی، جزو مواد توهم زا دسته‌بندی می‌شود و ماده‌‌ای نیمه مصنوعی است. در حقیقت یکی از گران ترین مواد جهان است از نوعی قارچ به نام ارگوت (Ergot) گرفته می‌‌شود و تحت عملیات شیمیایی خاص، به صورت ال اس دی در می‌آید البته این ماده به عنوان مواد مخدر به نام اسید معروف است و معمولا به صورت مایع عرضه می‌شوند.

پلوتونیوم؛ ۴ هزار دلار

پلوتونیوم

پلوتونیوم در سال ۱۹۴۰ از طریق بمباران دوترونی اورانیوم در سیکلوترون (شتاب دهنده ذرات مدور) کشف شد. اما این کشف تا مدت‌ها سری باقی ماند. این عنصر با توجه به کشف سیاره پلوتو که درست بعد از نپتون کشف شد، پلوتونیوم نام گرفت.‌ این فلز ظاهری نقره‌ای دارد و هنگامی که اکسید می‌شود، رنگ زرد تیره‌ای به خودش می‌گیرد. پلوتونیوم یکی از مواد مهم شکافت هسته ای در سلاحهای هسته ای پیشرفته می‌باشد.

پینیت (Painite)؛ ۹ هزار دلار

پینیت (Painite)

پاینتی یا پینیت، شکلی مانند سنگ‌های آرین دارد که احتمالا از استخراج زمین به‌دست می‌آید. کمیاب بودن این سنگ موجب شده که زیاد شناخته شده نباشد. ماده معدنی موجود در آن باعث به‌وجود آمدن یک رنگ نارنجی مایل به قرمز در این سنگ شده است و چیزی حدود ۶۵ سال از کشف آن می‌گذرد همچنین فقط چند صد عدد از این سنگ در دنیا وجود دارد.

تافیت؛ ۲۰ هزار دلار

تافیت

سنگ تافیت که به صورت بی‌رنگ و بنفش کم‌رنگ یافت می‌شود، در سال ۱۹۴۵ کشف شد. نام این سنگ به افتخار کاشف آن یعنی «ریچارد تافی» انتخاب شده است. اولین سنگ تافیت به روش‌های مرسوم مانند کند و کاو در معدن یافت نشد. در حال حاضر، تعداد اندکی از این سنگ در اختیار مردم است و عمدتا از کشورهای سریلانکا و تانزانیا به دست می‌آید. تافیت فقط در صنعت جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ با این حال، این سنگ در بازار بسیار کمیاب است.

این سنگ که از گران ترین مواد جهان است در رنگهای بنفش، صورتی و سفید یافت می‌شود. تافیت از الماس خیلی کمیاب‌تر است و باوجود خاص بودن، جواهر آن طرفداران بسیاری ندارد و همین موضوع موجب شده که قیمت آن از الماس کمتر باشد.

تریتیوم؛ ۳۰ هزار دلار

تریتیوم

تریتیوم یکی از موادی است که بعد از انفجار یک بمب اتمی معمولی، در کنار دوتریوم باعث فعل و انفعالات هسته‌ای بسیار گرمازا می‌شود تا پیوندهای هسته‌ای مورد نیاز برای شکافته شدن هسته‌های اورانیوم امکان‌پذیر باشد. تریتیوم گازی است که برای روشنایی استفاده می‌‌شود و هزینه ساخت نیم کیلو از این گاز ۱۵ میلیون دلار است. تریتیوم ایزوتوپی از هیدروژن با عدد جرمی ۳ است که خاصیت رادیواکتیوی دارد و بیشتر برای ساخت موادی که از خودشان نور تولید می‌کنند، استفاده می‌شود.

الماس؛ ۵۵ هزار دلار

الماس

الماس‌هایى که به‌دلیل زیبایى، کمیاب بودن و مدت زمان تشکیلشان، ارزش فوق‌العاده‌اى داشتند، امروزه در آزمایشگاه و در مدت زمانى حدود یک ساعت به‌وجود مى‌آیند. بیشتر از ۸۰ درصد از الماس‌هاى معدنى طبیعى به مصارف صنعتى از قبیل ابزارهاى برش یا مواد ساینده براى تراشکارى و پرداخت دیگر سنگهاى قیمتى، فلزات، گرانیت و شیشه مى‌رسند. الماس در حالت پایدار مکعبی است اما در حالت نیمه پایدار ساختار منشوری دارد. از گران‌ ترین سنگهای شناخته شده در جهان است که از آن به عنوان بهترین دوست برای خانم‌ها هم یاد می‌شود.

کالیفرنیوم ۲۵۲؛ ۲۷ میلیون دلار

کالیفرنیوم

کالیفرنیم ۲۵۲ در راکتورهای هسته‌‌ای تولید می‌شود که مصرف فراوانی پیدا کرده است، هچنین به عنوان یک ساتع کننده نوترون؛ نوترون را برای شروع کار راکتور فراهم می‌کند. کالیفرنیم ۲۵۲ به عنوان یک معالجه برای درمان سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود. همچنین در آنالیز گوگرد داخلی نفت و نوترون سنج رطوبت برای اندازه‌گیری مقدار رطوبت خاک استفاده می‌شود. گران ترین عنصر شیمیایی جهان که از زمان ۱۹۵۰ تا به حال تنها یک بار ترکیب شده است.

پاد ماده؛ ۶۲٫۵ میلیون دلار

پاد ماده

این ماده‌ که با ذرات معمولی فرق می‌کند، هسته‌ی منفی با بار ذرات مثبت دارد و دقیقا برعکس ماده است. این ذره هنگامی تولید می‌شود که برخورد میان ذرات با انرژی بالا صورت بگیرد و بخشی از انرژی جنبشی به ماده تبدیل شود که البته این اتفاق در شرایط آزمایشگاهی مناسب و خاصی اتفاق می‌افتد. این ماده به طور طبیعی در زمین یافت نمی‌شود، مگر خیلی کم و با عمر بسیار کوتاهی که از نتیجه نابودی هسته‌ای و پرتوهای کیهانی حاصل می‌شود.

ضد ماده از قیمتی‌ترین مواد روی کره زمین است که ساخت هر یک هزارم گرم پوزیترون ۲۵ میلیون دلار هزینه خواهد داشت. دانشمندان بر این عقیده‌اند که در آینده از آن می‌توان برای سوخت فضاپیماها استفاده کرد اما مشکل اینجاست که برای ساخت یک گرم از آن تمام بشریت باید بدون استراحت به مدت یکسال کار و تلاش کنند.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب گران ترین مواد جهان ؛ از زعفران و طلا تا هروئین و کوکایین! در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :گران ترین مواد جهان ؛ از زعفران و طلا تا هروئین و کوکایین!
http://mofidestan.ir/%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86-%d8%9b-%d8%a7%d8%b2-%d8%b2%d8%b9%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%b7%d9%84%d8%a7-%d8%aa%d8%a7/
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 26 دی 1397 06:25 ب.ظ
Howdy, I do think your web site may be having internet browser
compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari,
it looks fine however, if opening in IE, it's got some overlapping issues.
I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, great website!
چهارشنبه 26 دی 1397 10:08 ق.ظ
Howdy! I could have sworn I've visited this blog before
but after going through a few of the posts I realized it's new to me.
Regardless, I'm definitely pleased I came across it and I'll be book-marking it and
checking back regularly!
سه شنبه 25 دی 1397 10:10 ق.ظ
Hello dear visitor. I am Valentin. Acting is the hobby
she'll never stop doing. My wife fuel tank chose to reside in New York and I've everything that i need here.
Auditing has been his day job for a little extra time.
I am running and maintaining a blog here: http://pastillasparaaumentarmasamuscular.eu/armostrax.html
سه شنبه 25 دی 1397 04:02 ق.ظ
The author is known by title of Kristy. My friends say it's unhealthy for me but what I like doing
is getting ready to fitness and I'll be starting something else along
destinations. Indiana is where we've lived for as well as will never move.

The job I have been occupying for years is an information processing police.
He's not godd at design but you may choose to check his website:
http://pillole-impotenza.eu/erozon-max.html
یکشنبه 23 دی 1397 01:19 ب.ظ
No matter if some one searches for his required thing, so he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained
over here.
یکشنبه 23 دی 1397 05:52 ق.ظ
Great article. I'm experiencing a few of these issues as
well..
پنجشنبه 20 دی 1397 09:37 ب.ظ
Truly no matter if someone doesn't be aware of then its up to other viewers that they will help, so here it takes place.
پنجشنبه 20 دی 1397 09:05 ب.ظ
Heya great website! Does running a blog such
as this take a massive amount work? I have
no expertise in programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have
any suggestions or tips for new blog owners please share.
I understand this is off subject nevertheless I just wanted to ask.
Thanks a lot!
پنجشنبه 20 دی 1397 08:01 ب.ظ
I like the valuable information you supply for
your articles. I will bookmark your weblog and test once more
here regularly. I'm quite certain I'll be told many new stuff proper here!
Best of luck for the next!
پنجشنبه 20 دی 1397 07:56 ب.ظ
I'm not sure where you are getting your info, but good topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.
پنجشنبه 20 دی 1397 06:40 ب.ظ
Hello! I've been following your web site for a while now and finally got the bravery to
go ahead and give you a shout out from Austin Tx!
Just wanted to mention keep up the fantastic work!
پنجشنبه 20 دی 1397 05:13 ب.ظ
I am really enjoying the theme/design of your web site.
Do you ever run into any browser compatibility problems?
A few of my blog readers have complained about my
website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
Do you have any suggestions to help fix this problem?
پنجشنبه 20 دی 1397 12:53 ب.ظ
I am in fact happy to read this web site posts which consists of plenty of
valuable facts, thanks for providing these kinds of statistics.
پنجشنبه 20 دی 1397 09:02 ق.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your site offered us with valuable information to work on. You've done a formidable
job and our whole community will be grateful to you.
پنجشنبه 20 دی 1397 01:38 ق.ظ
Just desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply great and i could assume you're an expert on this subject.
Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
Thanks a million and please carry on the gratifying work.
چهارشنبه 19 دی 1397 11:57 ب.ظ
Right here is the perfect site for anybody who hopes to
find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would
want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which
has been written about for ages. Excellent stuff, just excellent!
چهارشنبه 19 دی 1397 11:47 ب.ظ
I every time spent my half an hour to read this blog's articles or reviews every day along with a cup of coffee.
چهارشنبه 19 دی 1397 11:39 ب.ظ
Spot on with this write-up, I truly think this amazing
site needs far more attention. I'll probably be back again to read
more, thanks for the information!
چهارشنبه 19 دی 1397 11:10 ب.ظ
Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors
or if you have to manually code with HTML. I'm starting
a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!
چهارشنبه 19 دی 1397 11:09 ب.ظ
Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and
gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to
her ear and screamed. There was a hermit crab inside
and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!
چهارشنبه 19 دی 1397 11:07 ب.ظ
An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this.

And he actually ordered me dinner simply because I found it for him...
lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanx for spending some time to talk about this issue here
on your website.
چهارشنبه 19 دی 1397 10:52 ب.ظ
Howdy just wanted to give you a quick heads up.
The words in your article seem to be running off the
screen in Opera. I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know.
The design and style look great though! Hope you get the issue solved soon. Cheers
چهارشنبه 19 دی 1397 07:49 ب.ظ
I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog.

I really hope to view the same high-grade content from
you later on as well. In fact, your creative writing abilities has
inspired me to get my own, personal site now
;)
چهارشنبه 19 دی 1397 07:44 ب.ظ
Yes! Finally something about further weight.
چهارشنبه 19 دی 1397 06:37 ب.ظ
I think this is one of the most significant info for me.
And i'm glad reading your article. But wanna remark on few
general things, The website style is perfect, the articles is really great
: D. Good job, cheers
چهارشنبه 19 دی 1397 09:16 ق.ظ
It's in reality a nice and helpful piece of info. I am glad that you
shared this useful info with us. Please keep us informed
like this. Thanks for sharing.
سه شنبه 18 دی 1397 09:48 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access
consistently fast.
دوشنبه 17 دی 1397 10:09 ب.ظ
Wonderful article! This is the type of information that should be shared around the net.
Disgrace on the search engines for now not positioning
this publish upper! Come on over and talk over with my web site .
Thank you =)
دوشنبه 17 دی 1397 11:01 ق.ظ
Great delivery. Solid arguments. Keep up the good work.
دوشنبه 17 دی 1397 09:21 ق.ظ
Helpful information. Fortunate me I found your
website by chance, and I'm surprised why this twist of fate didn't took place in advance!
I bookmarked it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :